Rok 2025 bude tzv. svatým jubilejním rokem. Co to znamená?
Od r. 1300 se ujal v katolické církvi zvyk slavit svatý rok, tzv. milostivé léto. Slaví se zpravidla každých dvacet pět let. Svatý rok se někdy též nazývá „jubilejní“ rok podle latinského jubileo – radovat se. Svatý rok je časem milosti, obrácení, odpuštění hříchů a bratrského společenství. V dějinách církve se slavila Svatá léta dvojího druhu, buď řádná, odpovídající kulatým výročím Kristova narození, anebo mimořádná, při různých jiných příležitostech.
Jubilejní roky v židovské tradici
Tradice jubilejních roků vychází z inspirace židovskou tradicí, podle níž se každých 50 let vyhlašoval Svatý rok. Během něho se neobdělávala pole, vracela se zabavená půda, propouštěli se otroci. Samotný výraz „jubileum“ se odvozuje z výrazu „yobel“ – od trubky z beraního rohu, která začátek Svatého roku ohlašovala.
Podle Zákona Izraele spočívala spravedlnost především v ochraně slabých. „Vyhlásíte za svatý každý padesátý rok a vyhlásíte v zemi svobodu pro každého jejího obyvatele. Bude to pro vás milostivé léto …, každý se vrátí ke svému majetku, každý se vrátí do své rodiny … nebudete sít a nebudete sklízet plodiny země“ (Lv 25,8-12).
Jubilejní rok v katolické církvi
Milostivé léto se slaví zpravidla každých dvacet pět let, aby je mohly prožít všechny generace. Každý jubilejní rok má v poslední době nějaké ústřední téma a akcentuje výzvy té které doby. Např. jubilejní rok 2000 zahájil nové tisíciletí. Svatou bránu baziliky sv. Petra tehdy otevíral Jan Pavel II. „Naší branou je Kristus,“ zdůrazňoval. „Pane buď pro nás Branou, která nás přivádí k tajemství Otce. Učiň, aby nikdo nezůstával vyloučen z Jeho objetí plného milosrdenství a pokoje.“
Od 16. století se začaly vyhlašovat také mimořádná jubilea, které měla zdůraznit události zvláštního významu. Např. rok 1933 – se slavil 1900 let od Vykoupení. V roce 2000 vyhlásil papež Jan Pavel II. jubilejní Svatý rok jako vstup do nového tisíciletí. V roce 2015 vyhlásil papež František mimořádný svatý rok milosrdenství.
Církev dala starozákonnímu jubileu nový duchovní význam. Milostivý rok spočívá v odpuštění, jež je nabídnuté všem, a v možnosti obnovit vztah s Bohem i s druhými lidmi. Svatý rok má upevňovat víru, vést k bratrské solidaritě uvnitř církve i ve společnosti. Volá a vybízí věřící k upřímnějšímu a důslednějšímu vyznávání víry v Krista.
Významným obsahem svatých roků je výzva k odpuštění ve všech vztazích a na všech úrovních, s čímž souvisí i možnost získání tzv. odpustků. Vatikánský úřad „Apoštolská penitenciárie“ zveřejnila dekret obsahující normy pro získání odpustků během Svatého roku 2025. S odvoláním na bulu Spes non confundit, kterou papež František vyhlásil Milostivé léto, připomíná, že termín “odpustek” je synonymem “milosrdenství”, protože má vyjadřovat plnost Božího odpuštění, které nezná hranic.
Svatá brána symbolizuje Krista
Jubilejní rok se zpravidla zahajuje v noci mezi 24. a 25. prosincem tím, že papež otevře tzv. svatou bránu vatikánské baziliky svatého Petra, zatímco tři kardinálové otevřou svaté brány dalších tří bazilik: Sv. Jana v Lateránu (San Giovanni in Laterano), Sv. Marie Větší (Santa Maria Maggiore), Sv. Pavla za hradbami (San Paolo Fuori le Mura).
Svatá brána symbolizuje Krista a jeho milosrdenství. Kristus sám je branou k Otci. Během každého svatého roku pak touto branou procházejí miliony poutníků. Zvláště symbolická je skutečnost, že Svatou branou lze do basiliky pouze vstoupit a nikoliv odejít. Projít touto branou vlastně znamená vyjádřit odhodlání vstoupit do Kristova srdce, souznít s ním a přijmout milosrdnou Otcovu náruč. Ježíš sám o sobě říká: „Já jsem dveře, kdo vejde skrze mne, bude spasen“ (Jan 9,10).
Svatý rok 2025: „Naděje neklame“
Nadcházející svatý rok 2025 ponese téma „Naděje neklame“ a bude zahájen otevřením Svaté brány vatikánské baziliky svatého Petra při letošní vigilii Narození Páně, o Štědrém dnu 24.12.2024, a skončí uzavřením bran o slavnosti Zjevení Páně, 6. ledna 2026. V jednotlivých diecézích proběhne zahájení Jubilejního roku o svátku Svaté rodiny v neděli 29. prosince 2024. „Ať je putování do katedrály znakem cesty naděje, která, když je osvětlena Božím slovem, spojuje věřící,“ píše papež František v papežské buly Spes non confundit, kterou vyhlásil milostivý rok 2025.
Jubilejní roky v posledních dvou staletích
V dějinách probíhaly řádné i mimořádné a tematické jubilejní roky.
Řádné jubilejní roky v posledních dvou staletích
- Svatý rok 1900 / Papež Lev XIII.
- Svatý rok 1925 / Papež Pius XI.
- Svatý rok 1950 / Papež Pius XII.
- Svatý rok 1975 / Papež Pavel VI.
- Svatý rok 2000 / Papež Jan Pavel II. / Motto: „Kristus je stejný včera, dnes i na věky“. Oslava vstupu do 21. století a 3. tisíciletí
- Svatý rok 2025 / vyhlášen Janem Pavlem II. / papež František Motto: „Poutníci naděje“
Mimo oficiální jubilejní roky vyhlásili někteří papežové při různých příležitostech také mimořádný svatý rok.
- Svatý rok 1933 / Pius XI. 1. mimořádný rok vykoupení
- Svatý rok 1954 / Pius XII. 1. mariánský rok
- Svatý rok 1966 / Pavel VI. Zakončení II. vatikánského koncilu
- Svatý rok 1967 / Pavel VI. Mučednictví Petra a Pavla
- Svatý rok 1983 / Jan Pavel II. Mimořádné jubileum vyhlášené Janem Pavlem II. k 1950. výročí vykoupení
- Svatý rok 1987 / Jan Pavel II. 2. mariánský rok
- Svatý rok 2008 / Benedikt XVI.Rok sv. Pavla; 2000. výročí narození apoštola Pavla
- Svatý rok 2015 / František Rok Božího milosrdenství 50. výročí zakončení II. vatikánského koncilu
- Svatý rok 2033 / Mimořádné jubileum k 2000. výročí vykoupení
Oficiální web Svatého jubilejního roku 2025:
Text převzat z www.pastorace.cz